Uzaktan Öğretim

Küresel ölçekte yaşanmakta olan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen olağanüstü durum karşısında, Cumhurbaşkanlığı kararı doğrultusunda Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yükseköğretim kurumlarında örgün olarak öğrenci katılımlı eğitim-öğretim faaliyetine, 16 Mart 2020 tarihi itibari ile ara verilmiştir.

Meslek Yüksekokulumuzda eğitim ve öğretim faaliyetlerimizin mümkün olduğunca kesintisiz yürütülebilmesi için, Cumhurbaşkanlığımız ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın, eğitim öğretim süreçlerinin kesintiye uğramaması ve bu sürecin en az hasarla aşılması yönündeki yönlendirmeleri ile bir model planlaması yapılmış ve Pandemi Dönemi Dijital E-Ders uygulamaları Yol Haritası oluşturulmuştur. 

 

Devam Eden Uzaktan Öğretim ve Sınav Faaliyetleri

- Uzaktan Öğretim ve Sınav Esasları

Uzaktan Öğretim ve Sınav Duyuruları

- Uzaktan Öğretim ve Sınav Eğitimleri

- Senkron ve Asenkron Uygulamalar

Salgın Sonrası Uzaktan Öğretim Faaliyetlerine İlişkin Planlamalar

Salgın sonrası uygun şartlar oluşup, pandemi ile ilgili riskler ortadan kalktığı takdirde 2020-2021 eğitim – öğretim yılında örgün öğretimle olağan eğitim düzenine geçmeyi planlıyoruz. Ancak, olası bir durumda Meslek Yüksekokulu olarak bütün birimlerimizle senkron ve asenkron olmak üzere eğitim – öğretim faaliyetlerini uzaktan öğretim sistemi ile devam ettirebilecek alt yapıya sahibiz.

Sınavlarımız, ölçülebilir, denetlenebilir, şeffaf ve hukuka uygun şekilde planlanmış olup; gerektiğinde bütün bu sistemler tekrardan uygulamaya konulacaktır.  Ayrıca gerekli görüldüğü takdirde uygulamalı dersler dijital ortamda senkron ve asenkron işlenebilecek ve eğitim – öğretim aksamayacak şekilde gerekli planlamalar yapılmıştır..

Salgın sürecinde, ülkemizin değişik bölgelerinden akademisyenler konferans bağlamında öğrencilerimizle buluşturulmaya çalışılmıştır. Yüz yüze katılımın daha güç gerçekleştirilebildiği bu gibi etkinlikler, uzaktan eğitim sürecinde çok daha kolay gerçekleştirilebilmektedir. Salgın sonrası yine öğrencilerimize yönelik uzaktan bilimsel etkinliklere devam edilmesi düşünülmektedir.